Delovanje naše spletne strani bo izboljšano, v kolikor dovolite uporabo piškotkov. - podrobnosti…

Predavanje o uporabi konoplje v naravni gradnji

Vabimo vas na predavanje o naravni gradnji s poudarkom na prepoznavanju potenciala industrijske konoplje pri uporabi v gradbeništvu in uporabi lokalnih surovin in s tem povezano samooskrbo. Dogodek organiziramo v Zadrugi Konopko v okviru projekta ZeroWaste (LAS Raznolikost podeželje) in je namenjeno občanom vseh 4 občin znotraj LAS: Štore, Laško, Celje in Vojnik ter zunanjim obiskovalcem.

Termin: torek, 26.11.2024 ob 10.00 na prostem.
Lokacija: kmetija Vrhivšek, Lindek 22, Frankolovo, kjer je bil v okviru projekta postavljen pilotni objekt z uporabo lesa, konoplje in drugih naravnih materialov, kar bo predavanje naredilo še bolj zanimivo.

Predhodne prijave niso potrebne, priporočamo primerno obutev in obleko (lokacija je na prostem).

Več o celotnem projektu najdete tukaj:
https://www.las-raznolikost-podezelja.si/zivi-laboratoriji-zero-waste/
https://zerowaste.konopko.si/

OPOMBA
V primeru slabega vremena si pridržujemo pravico odpovedi dogodka, spremljajte našo spletno stran.


Datum objave: 18.11.2024

Naravna gradnja: uporaba konoplje

V okviru projekta ZeroWaste, ki ga v zadrugi Konopko s partnerji izvajamo preko razpisa LAS Raznolikost podeželja, v mesecu oktobru zaključujemo z gradbenimi deli na pilotnem objektu na Lindeku. Gre za večji projekt, katerega osrednji namen je skozi mrežo pilotnih iniciativ, praktičnih primerov »živih laboratorijev« prikazati možnost uresničevanja ciljev pristopa Zero waste in krožnega gospodarstva, preprečevanja nastajanja odpadkov in iskanja priložnosti za ponovno uporabo le-teh na podeželju. Projekt hkrati spodbuja inovativne pristope in moderne prakse izboljšanja in varovanja narave in okolja.

Vloga zadruge je bil prikaz potenciala konoplje in uporabe naravnih materialov v gradbeništvu z izvedbo predavanj na temo naravne gradnje (uporaba lokalnih surovin les, konoplja, glina, slama) in delavnic s prikazom gradnje in uporabe konoplje v gradbeništvu.

Kot pilotni objekt smo na lokaciji sedeža zadruge v idiličnem okolju kmetije Vrhivšek na Lindeku postavili manjši objekt s funkcijo biološkega kompostišča, pri čemer smo kot skelet uporabili les, kot polnila sten in strehe pa konopljin beton. Dodatna zanimivost objekta je vgrajena tehnologija biokompostiranja z uporabo permakulture in visokodušično potratne vegetacije.

Konec meseca novembra sledi se nekaj predavanj o naravni gradnji, ki jih bomo izvedli na terenu ob pilotnem objektu na Lindeku, predvidoma zadnji teden novembra 2024.

Povezava na podstran LAS z več informacijami o projektu in partnerjih in na posebno spletno stran s predstavitvijo rezultatov in učinkov projekta, https://zerowaste.konopko.si/


Datum objave: 08.11.2024

Izobraževanje mladih o naravni gradnji

Dijaki srednje šole za gradbeništvo in varovanje okolja Celja so se februarja 2024 udeležili strokovnega predavanja v izvedbi zadruge Konopko. Skoraj 250 dijakinj in dijakov programov gradbeni tehnik in okoljevarstveni tehnik, delno pa tudi študentov višje šole, se je udeležilo zanimivega predavanja o gradnji z industrijsko konopljo. Predavatelji Arnold Ledl (ravnatelj), Sani Okretič Resulbegovič, univ.dipl.inž.arh., Ines Drame (Permamama) in David Geršak, univ.dipl.inž.str. so mladim predstavili nekatera nova področja rabe naravnih surovin.

Glavna tema je bila uporaba naravne gradnje v gradbeništvu: uporaba lesa, konoplje, gline, kakor tudi ekonomske, tehnične in družbene prednosti naravne gradnje in pomen samooskrbe ter uporabe lokalnih materialov. Poslušatelji so dobili vpogled predvsem v uporabnost industrijske konoplje v gradbeništvu in njen neizmeren potencial, ki ga kot industrijska rastlina ponuja. S prikazom vzorcev smo predavanje nadgradili tudi s praktičnimi izdelki.

Dodana tema predavanja je bila predstavitev biokompostne tehnologije v manjših straniščih na odročnejših lokacijah in povezava z operacijo izgradnje biološkega kompostnega stranišče na Lindeku v okviru projekta ZeroWaste (LAS Raznolikost podeželja znotraj občin Đtore, Laško, Celja in Vojnik).

Še več praktičnega dela pa je bilo dijakom na voljo v jesenski delavnici, ki smo jo izvedli 25.10.2024 na pilotnem objektu na Lindeku, Frankolovo. Tu so se dijaki seznanili z materialom, načinom priprave in vgradnje konopljinega betona, recepturo ter lastnostmi (izolativnost...). Pilotni objekt, ki je danes v zaključni fazi izvedbe, bo predan namenu nekje do konca leta.


 


Datum objave: 28.10.2024

Datum objave: